
Badania USG wykonywane w ramach profilaktyki
Ultrasonografia to właściwie jedyne całkowicie bezpieczne badanie obrazowe, dzięki któremu lekarz radiolog może dokładnie ocenić działanie naszych narządów wewnętrznych. W badaniu tego typu można uwidocznić wszelkiego rodzaju nieprawidłowości i patologie. Warto pamiętać o tym, że USG nie zastąpi rezonansu magnetycznego, jednak jako badanie całkowicie nieinwazyjne, stanowi zazwyczaj pierwszy krok diagnostyczny. Poniższy artykuł wyjaśnia wszelkie kwestie związane z ultrasonografią.
Badanie USG – co to takiego?
Badanie ultrasonograficzne należy do grupy badań obrazowych. Jest bardzo istotne i stosowane w codziennej praktyce przez specjalistów już od ponad kilkudziesięciu lat. Głowica USG wytwarza fale ultradźwiękowe, które są absorbowane w tkanki. W chwili badania na monitorze urządzenia USG wytwarza się widok, zazwyczaj czarno-biały. Samo badanie jest zupełnie bezbolesne i jest bezpieczne. Poza wcześniej wymienionymi zastosowaniami USG stosuje się jako uzupełnienie przy biopsjach jak również podczas innych badań diagnostycznych.
Brzuch pod kontrolą dzięki badaniu USG jamy brzusznej
Badanie USG jamy brzusznej jest jednym z najczęściej stosowanych badań USG, ponieważ w jamie brzusznej jest wiele różnych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania narządów. Dla prawidłowego działania organizmu bardzo ważne jest zachowanie nerek, żołądka, wątroby jak i jelit w prawidłowym stanie. W trakcie badania sprawdza się prawidłowe działanie, rozmiar i strukturę badanych organów, stąd jest ono ważne w badaniu wszelkiego typów dolegliwości. Przygotowanie do badania USG brzucha nie jest skomplikowane, gdyż wystarczy nie spożywać posiłków w czasie 6 do 12 godzin przed badaniem, w zależności od rodzaju badania, a także wskazań specjalisty.
Badać powinny się nie tylko starsze osoby, ponieważ badania USG powinny być przeprowadzane od około 20 roku życia i powtarzane co 3 lub 5 lat. Od 50 roku życia Badanie USG trzeba wykonać chociaż raz do roku. Jeśli borykamy się z jakimś zwyrodnieniem w brzuchu, to zapewne specjalista zaleci wykonywać badania USG zdecydowanie, ale w momencie gdzie nic nam nie jest, to trzeba poświęcić chwilę raz na kilka lat i tym samym mieć pewność, że nasze zdrowie jest w porządku.
Podstawowe badania dla kobiet u ginekologa
Cytologia i mammografia to niezwykle ważne badania dla kobiet jest tak dlatego, że są podstawowym elementem wczesnego wykrywania nowotworów. Badanie USG piersi jest jednak dość ważne, ponieważ jest często robionym badaniem przez kobiety, zazwyczaj te młodsze. USG jest często zalecane przez lekarzy dla pań z piersiami małego rozmiaru, które ciężko jest sprawdzić przy pomocy mammografu. Badanie USG nie potrzebuje specjalnego przygotowania, chociaż jeśli jest taka możliwość, to zaleca się przeprowadzenie go w pierwszej połowie cyklu, z powodu na mniejszą bolesność piersi.
W przypadku kobiet, u których w bliskiej był rak piersi, badanie USG powinno być pierwszy raz wykonane w wieku 20 lat oraz powtarzane co pół roku. Gdy tego typu obciążenie nie występuje, badanie piersi wystarczy wykonywać raz na dwa lata. Z kolei badanie ginekologiczne należy robić minimum co dwa lata. Tutaj należy dodać, że w momencie jednej wizyty u lekarza można zrobić zarówno cytologię jak i USG. Po ukończeniu 50 lat kobiety powinny zapisywać się na badania raz na rok.
Badanie USG tarczycy — kiedy je wykonać?
USG tarczycy to jedno z pierwszych badań, jakie wykonuje się w przypadku podejrzenia jakiejkolwiek choroby tego gruczołu. Nie zajmuje ono lekarzowi dużo czasu, jest bezbolesne, nieinwazyjne i stosunkowo tanie. Nie wymaga ono także specjalnego przygotowania, poza zdjęciem z szyi biżuterii i założeniu odzieży odkrywającej badane miejsce.
Wyróżnia się szereg objawów, które mogą być związane ze złym funkcjonowaniem tarczycy i które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza. Bardzo często będzie to osłabienie, uczucie zmęczenia, problemy z wypadaniem włosów oraz częste zmiany nastroju. Symptomy te pomagają lekarzowi ocenić, czy mamy do czynienia z niedoczynnością, czy nadczynnością tarczycy. Do endokrynologa warto zgłosić się z wynikami badań krwi, które jako pierwsze będą stanowiły podstawę do przeprowadzenia kontrolnego USG.
Komentarze artykułu
Brak komentarzy