Film dokumentalny - skąd wziąć pomysł i jak go nakręcić?

Film dokumentalny - skąd wziąć pomysł i jak go nakręcić?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Kultura i sztuka
Liczba głosów: 0

Życie pisze nam różne nieprzewidywane scenariusze. Czasem mówimy, że niektóre historie, które nas spotykają, nadają się na fabułę filmu. Te wypowiedziane czasem potocznie słowa, w rzeczywistości można naprawdę zrealizować. O czym mowa? - o filmie dokumentalnym. Masz za sobą ciekawe wydarzenie, pomysł i parę godzin wolnego czasu? Weź kamerę w dłoń lub poproś kogoś zaufanego i stwórz film dokumentalny, który zapamiętają wszyscy Twoi bliscy..

Pomysł na film — skąd go wziąć?

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Jak napisać scenariusz filmu dokumentalnego?

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Jaki sprzęt zorganizować do kręcenia filmu dokumentalnego?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zrealizować po kolei sceny filmu dokumentalnego?

W filmie dokumentalnym liczy się autentyczność, naturalność oraz to, by wszyscy członkowie planu czuli się swobodnie. Łączy Was przecież wspólna historia, którą chcecie przekazać, a każda z osób może mieć różne spojrzenie na nią i różne emocje, które towarzyszą wspomnieniom o niej. Pozwólmy sobie zatem na wzajemną otwartość i możliwość improwizacji.

Film możesz kręcić na kilka sposobów — trzymając kamerę samodzielnie, stawiając ją na statywie lub oddając w ręce innej osoby. Czasem dobrze jest skorzystać z pomocy znajomego, a samemu koordynować w tym czasie przebieg planu. Podczas nagrywania filmu, warto jest także wykonać zdjęcia, które później będzie można wpleść w tle podczas końcowej obróbki. Zastanówcie się wspólnie, czy posiadacie także fotografie, które pochodzą bezpośrednio z omawianej historii.

Tagi
Dodane przez Dorota Zawadzka
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Życie pisze nam różne nieprzewidywane scenariusze. Czasem mówimy, że niektóre historie, które nas spotykają, nadają się na fabułę filmu. Te wypowiedziane czasem potocznie słowa, w rzeczywistości można naprawdę zrealizować. O czym mowa? - o filmie dokumentalnym. Masz za sobą ciekawe wydarzenie, pomysł i parę godzin wolnego czasu? Weź kamerę w dłoń lub poproś kogoś zaufanego i stwórz film dokumentalny, który zapamiętają wszyscy Twoi bliscy..Pomysł na film — skąd go wziąć?Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnoś...