Film dokumentalny - skąd wziąć pomysł i jak go nakręcić?

Film dokumentalny - skąd wziąć pomysł i jak go nakręcić?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Kultura i sztuka
Liczba głosów: 0

Życie pisze nam różne nieprzewidywane scenariusze. Czasem mówimy, że niektóre historie, które nas spotykają, nadają się na fabułę filmu. Te wypowiedziane czasem potocznie słowa, w rzeczywistości można naprawdę zrealizować. O czym mowa? - o filmie dokumentalnym. Masz za sobą ciekawe wydarzenie, pomysł i parę godzin wolnego czasu? Weź kamerę w dłoń lub poproś kogoś zaufanego i stwórz film dokumentalny, który zapamiętają wszyscy Twoi bliscy..

Pomysł na film — skąd go wziąć?

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Jak napisać scenariusz filmu dokumentalnego?

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Jaki sprzęt zorganizować do kręcenia filmu dokumentalnego?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zrealizować po kolei sceny filmu dokumentalnego?

W filmie dokumentalnym liczy się autentyczność, naturalność oraz to, by wszyscy członkowie planu czuli się swobodnie. Łączy Was przecież wspólna historia, którą chcecie przekazać, a każda z osób może mieć różne spojrzenie na nią i różne emocje, które towarzyszą wspomnieniom o niej. Pozwólmy sobie zatem na wzajemną otwartość i możliwość improwizacji.

Film możesz kręcić na kilka sposobów — trzymając kamerę samodzielnie, stawiając ją na statywie lub oddając w ręce innej osoby. Czasem dobrze jest skorzystać z pomocy znajomego, a samemu koordynować w tym czasie przebieg planu. Podczas nagrywania filmu, warto jest także wykonać zdjęcia, które później będzie można wpleść w tle podczas końcowej obróbki. Zastanówcie się wspólnie, czy posiadacie także fotografie, które pochodzą bezpośrednio z omawianej historii.

Tagi
Dodane przez Dorota Zawadzka
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz