Jak zaaranżować piękny ogród?

Jak zaaranżować piękny ogród?

Komentarze: 2
Ocena: brak
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 0
Autor: Leon Duda

Decyzja o budowie lub kupnie domu to poważne przedsięwzięcie, które wiąże się z dużą ilością formalności, a także decyzji co do samej bryły budynku, sposobu i stylu wykończenia. Często większość pracy skupia się na samym domu, a niestety mniejszą wagę przywiązuje do jego otoczenia. To duży błąd. Ogród jest równie ważny, gdyż stanowi niejako wizytówkę budynku. 

Dlaczego dobrze przemyślany ogród jest tak ważny?

Ogród stanowi zacisze, wolną przestrzeń, osobisty azyl, do jakiego można uciekać w celu zrelaksowania się, odpoczynku, a także zabawy. W zależności od wielkości, położenia oraz zaaranżowania działki, ogród ma prawo spełniać przeróżne funkcje. Kwestie te czasami podyktowane są koniecznością — posesja położona na spadzistym obszarze zazwyczaj wiąże się z nachyloną działką, w pewnych sytuacjach jednakże wynikają jedynie z prywatnych preferencji.

W grę wkracza w tym miejscu zatem projektowanie ogrodów, jakie staje się coraz popularniejszą dyscypliną. Ludzie doceniają ładną oraz estetycznie zorganizowaną przestrzeń, a zawód architekta ogrodowego staje się identycznie powszechny, co klasyczny architekt wnętrz mieszkalnych. Czy jednak usługi takiej osoby są w stanie pozostać uznane za niezbędność, czy pozostają raczej w zakresie luksusu, na który decydują się wyłącznie wszyscy, jakim szczególnie zależy na estetycznym oraz efektywnym ogrodzie? Pora odpowiedzieć sobie na te pytania!

Projektowanie ogrodu — na co zwrócić uwagę?

Odpowiednio zorganizowany ogród to o wiele więcej aniżeli wyłącznie kawałek ziemi obrośnięty darnią. Być może nie każdy zdaje sobie z tego w pełni sprawę, jednakże za najprzyzwoiciej opracowanymi ogrodami kryje się dokładne planowanie, jakie nakierowane jest na to, by przynosić bardzo dobre rezultaty.

Pod wieloma względami projektowanie ogrodów jest sferą znacznie bardziej wymagającą od planowania mieszkalnych wnętrz, bowiem występuje tu nadzwyczaj silny czynnik losowy. To znaczy, nie da się w pełni przewidzieć tego, w jaki sposób wzrastają rośliny, które stanowią koronny komponent niemal każdego ogrodu. Poza tym wziąć pod uwagę tu trzeba liczne elementy zewnętrzne, które na taki ogród będą wpływać — wiatr, deszcz, zmiany temperatury, a nawet zwierzęta mogą o wiele ograniczyć zakres materiałów, jakie w projektowaniu ogrodu się użytkuje.

Jakie ogrody wyróżniamy?

Odwołując się do standardowego podziału ogrodów, można wymienić tu dwa warianty, jakie do dziś wybierane są jako wzór przy planowaniu ogrodów:

  • Ogród francuski — specyficzny, symetryczny oraz równo przycięty ogród, w którym uczestnictwo ludzkiej pracy jest wyraźnie zauważalne. Mając własne początki w barokowych pałacach, łączy się on z bogactwem i majestatem, inspirując wiele ze współczesnych ogrodów. Styl ten najprawidłowiej sprawdza się w przypadku działek o większej powierzchni.
  • Ogród angielski — jest to absolutnie odmienne podejście, które w mniejszym stopniu wpływa na wzrost roślin, nadając jego przestrzeni iluzję dzikości. Choć prowadzenie takiego ogrodu może wydawać się o wiele prostsze, to dalej należy o niego zadbać, by nie przeistoczył się w zwykłe zarośla.

Co oferuje profesjonalna firma projektująca ogrody?

Wynajęcie fachowca to dobry pomysł, zwłaszcza gdy jest się już wystarczająco zmęczonym wszystkimi sprawami, które wiązały się z budową i urządzeniem domu. Jeśli do tego dochodzi brak doświadczenia lub – co gorsza – pomysłu na aranżację zieleni,  zawodowiec będzie tu zbawienny.

Projektant ogrodów zaproponuje najlepsze rozwiązania od samych podstaw, przedstawi projekt zagospodarowania otoczenia, doradzi i oceni nasze prywatne pomysły. Warto mu zaufać, gdyż zajmuje się tym na co dzień. 

 

Tagi
Dodane przez Leon Duda
Jak zaaranżować piękny ogród?
Komentarze: 2
Ocena: brak
Komentarze artykułu
Olek Ostrowski

Znaleźć w dzisiejszych czasach dobrego architekta ogrodów to nie lada wyzwanie i mówię to z własnego doświadczenia.

Oceń
  • 0
  • 0
Gaweł Kowalski

Bardzo w aranżacji ogrodu pomaga zmysł przestrzenny. Nie jest to taki łatwe jak się wydaje.

Oceń
  • 0
  • 0
Dodaj komentarz
Decyzja o budowie lub kupnie domu to poważne przedsięwzięcie, które wiąże się z dużą ilością formalności, a także decyzji co do samej bryły budynku, sposobu i stylu wykończenia. Często większość pracy skupia się na samym domu, a niestety mniejszą wagę przywiązuje do jego otoczenia. To duży błąd. Ogród jest równie ważny, gdyż stanowi niejako wizytówkę budynku. Dlaczego dobrze przemyślany ogród jest tak ważny?Ogród stanowi zacisze, wolną przestrzeń, osobisty azyl, do jakiego można uciekać w celu zrelaksowania się, odpoczynku, a także zabawy. W zależności od wielkości, położenia oraz zaaranżowania działki, ogród ma prawo spełniać przeróżne funkcje. Kwestie te czasami podyktowane są koniecznością — posesja położona na spadzistym obszarze zazwyczaj wiąże się z nachyloną działką, w pewnych sytuacjach jednakże wynikają jedynie z prywatnych preferencji.W grę wkracza w tym miejscu zatem projektowanie ogrodów, jakie staj...