Literatura fantasy - jakie pozycje musisz znać?

Literatura fantasy - jakie pozycje musisz znać?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Kultura i sztuka
Liczba głosów: 0

Świat fantasy to dobry sposób na ucieczkę od codzienności. Wbrew pozorom, literatura tego typu jest dobra dla osób w każdym wieku, wcale nie tylko dla młodzieży. Jeśli lubisz książki z dawką tajemnicy oraz z mrocznymi wątkami, nie może w Twojej biblioteczce zabraknąć najbardziej znanych klasyków. Podpowiadamy jakie pozycje literatury fantasy są wybierane najczęściej.

Czarodzieje oraz różdżki — pamiętamy je z dzieciństwa

„Harry Potter”, powieść J.K. K Rowling na pewno każdy kojarzy, niemniej jednak wielu zna jedynie z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego niecodzienne zdolności magiczne oraz wyjątkowo utalentowanego, a początkowo mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, ażeby po pewnym czasie trafić do szkoły magii oraz czarodziejstwa, podbiły oraz do tej pory podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak również tych starszych.

Ze względu na rozpiętość i uniwersalność przedstawianych tematów, książki te da się polecić czytelnikowi w każdym wieku i na rozpoczęcie przygody z fantasy jest to kapitalny wybór.

Przygody Władcy Pierścieni — prawdziwy klasyk fantasy

Książka J.R.R Tolkiena może sprawiać wrażenie trudnej i napisanej trudnym językiem, ale jeśli lubujemy się w zaczynaniu od klasyki gatunku, jaki obecnie czytamy, to „Władca Pierścieni” jest podstawą, którą trzeba znać. Powieść jest tak naszpikowana różnymi emocjami, że nie tylko fani fantastyki, ale ogólnie fani słowa pisanego znajdą dużo przyjemności z czytania tego dzieła.

Jeśli sama książka okaże się aż nadto nieprzystępna, a język zbyt mętny, można sięgnąć po „Hobbita”, jaki jest łatwiejszy w odbiorze. Godna polecenia jest także ekranizacja, która jest tak dobrze zrobiona, że wielu powala z nóg, a to, że bohaterowie przez dużą część filmu przemieszczają się przez pasma górskie, jest bardziej atutem aniżeli minusem.

Saga Wiedźmin — zna ją każdy wielbiciel fantasy

Jeśli jesteśmy lojalni naszej polskiej literaturze i wielbimy dosadny, siarczysty humor, to znakomicie nadadzą się książki Sapkowskiego. Panuje tam nieco mroczniejszy klimat i może się wydawać, że znajdujemy się w naszym Europejskim Średniowieczu z elementami magii oraz baśni. Znajdziemy tam także sporo krwi i bestialskiej walki na miecze i nie tylko. Kiedy uwielbiamy książką zapoczątkować jakąś ekranizację lub odwrotnie możemy obejrzeć serial, który nakręcono w 2019 roku.

Strach i groza — istotny motyw literatury fantasy

Zwolennicy odczuwania lęku oraz ci, co lubią się po prostu bać, także wyszukają coś dla siebie, a mianowicie horrory. Stephen King jest autorem wielu niesamowitych powieści i książki takie jak np. „Lśnienie”, „Smętarz dla Zwierzaków” lub „Księga Mistrza” będą perfekcyjne na zapoczątkowanie przygody z tą najmroczniejszą stroną Fantasy.

Czy świat literatury fantasy jest tylko dla dzieci?

Fantastyka zmaga się z pewnym stereotypem. Mniej wtajemniczeni uważają, że gatunek ten jest odpowiedni wyłącznie dla dzieci i młodzieży. Przeciwnicy tego gatunku, czasem wręcz pogardliwie nazywają go bajkami.

Nic bardziej mylnego! W świecie fantasy każdy może znaleźć coś dla siebie — spektakularne sceny walki, wątki historyczne, ogniste romanse, zawiłe intrygi, a także intelektualne zagadki.  Wszystko zależy od wybranego gatunku książki, a w fantasy możemy wyróżnić ich co najmniej kilka. 

Tagi
Dodane przez Karol Kowalczyk
Literatura fantasy - jakie pozycje musisz znać?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Świat fantasy to dobry sposób na ucieczkę od codzienności. Wbrew pozorom, literatura tego typu jest dobra dla osób w każdym wieku, wcale nie tylko dla młodzieży. Jeśli lubisz książki z dawką tajemnicy oraz z mrocznymi wątkami, nie może w Twojej biblioteczce zabraknąć najbardziej znanych klasyków. Podpowiadamy jakie pozycje literatury fantasy są wybierane najczęściej.Czarodzieje oraz różdżki — pamiętamy je z dzieciństwa„Harry Potter”, powieść J.K. K Rowling na pewno każdy kojarzy, niemniej jednak wielu zna jedynie z ekranizacji filmowych. Przygody sieroty posiadającego niecodzienne zdolności magiczne oraz wyjątkowo utalentowanego, a początkowo mieszkającego w domu swojej ciotki pod schodami, ażeby po pewnym czasie trafić do szkoły magii oraz czarodziejstwa, podbiły oraz do tej pory podbijają serca milionów czytelników – zarówno tych młodszych jak również tych starszych.Ze względu na rozpiętość i uniwersalność przedstawianych tema...