Jak się ubrać na letni szlak w górach?

Jak się ubrać na letni szlak w górach?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Liczba głosów: 0

Wypad w góry letnią porą roku jest kojarzony przez ludzi, jako przyjemnie, ogrzewające ciepło słońca, lekka opalenizna, szybki marsz, a także fantastyczny biwak. Niestety, nie zawsze tak jest, ponieważ w momencie, kiedy źle się przygotujesz do tej wyprawy, to możesz się nabawić poparzenia słonecznego, odwodnienia organizmu poprzez brak odpowiedniej ilości wody lub odcisków na stopach. W poniższym wydaniu przedstawiamy, co należy wziąć na letnią wyprawę w góry, aby była udana!

Wycieczka w góry latem? Obowiązkowe jest nakrycie głowy!

Do najważniejszych elementów należy okrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed silniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wszechstronne chusty, standardowe czapki z daszkiem lub kapelusze z rondem, które osłonią górną powierzchnię naszego ciała.

Odpowiedni strój to fundament letniej wyprawy w góry!

Kolejnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najlepiej by ubrania były przepuszczające, inaczej oddychające. Podczas gdy energicznie maszerujemy, nasze ciało bardziej się poci. W związku z tym istotne jest odprowadzenie wilgoci, by nie ochłodzić ciała na przykład mokrą koszulką. Wspaniałe na letnie wyprawy są ubrania z wełny merino, która jest delikatna oraz dopasowuje się do otoczenia, regulując temperaturę ciała. W wielu przypadkach wraz z latem przybywają silniejsze deszcze, dlatego warto spakować także kurtkę przeciwdeszczową z wodoodporną membraną. Szczególnie przydatne są te z dodatkowym systemem wentylacji, np. w postaci długich zamków pod pachami, które będą odprowadzać powietrze.  Wodoszczelność jest zależna od parametrów poszczególnych membran. Standardowe kurtki softshellowe mogą nie powstrzymać mocnych opadów deszczu, albowiem są pokryte wyłącznie impregnatem zapewniającym nienasiąkanie wody, który po paru praniach najzwyczajniej się ściera. Powinno się zainwestować zatem w porządną, hardshellową kurtkę z odpowiedniej jakości membraną.

Buty w góry na lato – jakie kupić?

Porządne buty na szlaki górskie to ważna kwestia. Przeważnie większość osób radzi, aby wybierać wyższe buty sięgające za kostkę. Nie jest to tymczasem konieczność, jeżeli wybieramy proste, niezbyt trudne trasy. Bierzmy pod uwagę również temperaturę, w jakiej przyjdzie nam się wspinać – kilka centymetrów przewiewu stopy będzie stanowić różnicę. Niewątpliwie nie uwzględniamy wszelkiego rodzaju klapek lub lekkiej konstrukcji półbutów. Po parogodzinnym marszu nawet po najrówniejszej powierzchni na stopach pojawią się bąble, pęcherze, obtarcia i będzie nam po prostu niewygodnie. Na lekkie ścieżki możemy za to rozważyć ubiór porządnych, turystycznych sandałów. Tego typu obuwie jest bardzo wygodne ze względu na odpowiednie dopasowanie do stopy oraz solidne podeszwy. W czasie chodzenia zabezpieczają nasze nogi przed zwichnięciami i upadkami. Większość jest zabezpieczona antybakteryjnymi powłokami, co ponadto chroni przed wilgocią. Jeśli bierzemy pod uwagę buty z wyższą cholewką, weźmy pod uwagę te z wodoszczelną membraną. Odporność butów na wodę jest niezwykle ważna, gdy przechodzimy przez kałuże lub strumyki bądź zwyczajnie zacznie kropić deszcz.

Dlaczego podczas letniej wyprawy w góry okulary przeciwsłoneczne są niezbędne?

Okulary przeciwsłoneczne to niezaprzeczalnie „musthave” wypadu w góry. Kiedy jesteśmy wyżej nad poziomem morza, słońce także mocniej daje się we znaki. Wtedy jesteśmy bardziej narażeni na promieniowanie. Chrońmy oczy, wybierając okulary, które naprawdę są do nas dostosowane, nie będą spadać z nosa w trakcie aktywnego marszu.

Na wycieczkę w góry letnią porą obowiązkowy jest odpowiedni plecak!

Czasami na górskim szlaku można spotkać turystów z reklamówką. Jest to błędne postępowanie! Na wycieczkę w góry letnią porą roku jest obowiązkowy właściwy plecak. Możesz przechowywać w nim jedzenie i picie, ale także kurtkę przeciwdeszczową czy mapę. Podczas zakupu sprawdź, czy jest usztywniany. Z pewnością odciąży to Twoje plecy! Miękkość jest również ważna, ponieważ będzie wygodniejszy dla pleców. Zwróć uwagę na wentylację, która w szczególności się przyda w cieplejsze dni!

Tagi
Dodane przez Mirek Michalak
Jak się ubrać na letni szlak w górach?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Wypad w góry letnią porą roku jest kojarzony przez ludzi, jako przyjemnie, ogrzewające ciepło słońca, lekka opalenizna, szybki marsz, a także fantastyczny biwak. Niestety, nie zawsze tak jest, ponieważ w momencie, kiedy źle się przygotujesz do tej wyprawy, to możesz się nabawić poparzenia słonecznego, odwodnienia organizmu poprzez brak odpowiedniej ilości wody lub odcisków na stopach. W poniższym wydaniu przedstawiamy, co należy wziąć na letnią wyprawę w góry, aby była udana!Wycieczka w góry latem? Obowiązkowe jest nakrycie głowy!Do najważniejszych elementów należy okrycie głowy. Powinniśmy ochronić nasze oczy, głowę, włosy przed silniejszym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są wszechstronne chusty, standardowe czapki z daszkiem lub kapelusze z rondem, które osłonią górną powierzchnię naszego ciała.Odpowiedni strój to fundament letniej wyprawy w góry!Kolejnym ważnym aspektem jest odzież – koszulki, bluzy, spodnie. Najlepiej by ubr...