Skuteczne rozwiązania na utratę ciepła przez okna

Skuteczne rozwiązania na utratę ciepła przez okna

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Dom i ogród
Liczba głosów: 0

Normy z 2021 dotyczące okien wydają się być trudne do spełnienia. Zwłaszcza przez ich producentów, którzy muszą stosować inne rozwiązania. Potrójne szyby muszą mieć grubsze ramy, a przy czym być solidnie zamontowane. Okna mają ogromne znaczenie, gdy chodzi o wygląd elewacji. Ich rozmiar oraz podział szyb wpływają na koszta. Właśnie dlatego dobrym pomysłem jest rozważenie rodzaju okien jeszcze przed postawieniem budynku. W tym tekście dowiesz się, jak przestać tracić ciepło przez okna.

Izolacyjność cieplna okien - współczynniki

Najczęściej podawanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją określający jest prawdopodobnie zwykle wspominaną cechą oprócz materiału i koloru. Producenci stosują sztuczki i manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego kupującego w tej kwestii, przedstawiając dane w taki sposób, aby wypadały one jak najlepiej. Okna cechują trzy różnorodne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Pokazuje jak wiele energii ucieka nam przez okna. W związku z tym niższy współczynnik jest bardziej korzystny. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech wariantach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych i całego okna. Chwytem powszechnym przy sprzedaży okien jest przytaczanie parametru odnoszącego się jedynie do przeszklenia.

Gdzie powinny znajdować się okna?

Przepisy budowlane wskazują, jakie pomieszczenia powinny zostać oświetlone światłem dziennym jak również mówią jaką minimalną wielkość może mieć okno. Zlokalizowane muszą być w sypialniach, gabinetach oraz pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni mierzonej po podłodze tych pomieszczeń. Jeśli chodzi o pomieszczenia sanitarne i techniczne, takich jak łazienka albo kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje ewentualność rezygnacji z okien, w przypadku wyjaśnienia tego planem wnętrz. Przykładem może być łazienka zlokalizowana pośrodku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, która musi mieć własne przeszklenie albo być wydzielona aneksem kuchennym w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego

Ramy okienne - dobierz odpowiednie materiały

Drewno, PCV, aluminium, to najczęściej wykorzystywane materiały na ramy okienne. PCV z uwagi na swoje parametry nie znajdzie zastosowania na drzwi tarasowe lub wielkie rozmiary okna. Nie sprawdzi się też, jeśli chodzi o małe okna. Spowodowane jest to zbyt wąskimi profilami, które zabierają miejsce na szkło.

Okna fasadowe, to tak naprawdę jedyne przeszklenia, w których można zastosować PCV. Wiąże się z tym niska cena oraz brak konieczności obsługi. Polichlorek winyli nie wymaga bowiem konserwacji. Kolorowe okna, albo nakładki z metalu na okna fasadowe to bardzo dobre rozwiązanie.

Materiałem drogim lecz wdzięcznym jest drewno. Sprawdzi się ono w okazałych rozmiarach okien. Po paru latach wymaga jednak malowania i odnowy.

Ramy z aluminium są surowcem bardzo kosztownym i luksusowym. Materiał jest bardzo trwały i nie potrzebuje dodatkowej opieki. Świetnie sprawdzi się w sporych przeszkleniach. 

Izolacyjność cieplna jest uzależniona w dużej mierze od wymiarów profilu oraz specjalnych elementów w tym zakresie. Można spotkać się ze stosowaniem pianki, która służy do wypełnienia powierzchni wewnątrz ram. Izolacyjność tych towarów jest zbliżona. 

Tagi
Dodane przez Malwina Zalewska
Skuteczne rozwiązania na utratę ciepła przez okna
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz