W jaki sposób zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

W jaki sposób zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Edukacja i nauka
Liczba głosów: 0

Aktualny rynek zabiega o pracowników o jak najlepszych kwalifikacjach. Osoba, która posiada więcej uprawnień zapewne łatwiej znajdzie korzystną ofertę pracy, w związku z tym tak ważne jest, żeby się szkolić i rozwijać. Jeśli jesteś osobą pracującą na magazynie bądź w branży produkcyjnej oraz chcesz poprawić swoją pozycję zawodową, zapoznaj się z naszym artykułem.

Co zyskasz po zdaniu egzaminu na wózek widłowy?

Jest to przede wszystkim podniesienie swoich kompetencji, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się naszym papierem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się jakiś specjalnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień zwykle nie przekracza 7 dni. Dodatkowym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znacznym wzrostem zarobków oraz standardu życia.

Wózek widłowy - jak zdobyć uprawnienia?

Uprawnieniami na wózki widłowe może się poszczycić wyłącznie osoba, która odbyła kurs oraz zdała specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z części praktycznej i teoretycznej. Na teorii jesteśmy sprawdzani z wiedzy, jak urządzenie jest zbudowane, a na praktyce – czy potrafimy dobrze jeździć wózkiem oraz go obsługiwać.

Aby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań: 

  • Ukończyć 18 lat
  • Posiadać świadectwo ukończenia kursu
  • Pozwolenie pracodawcy
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do pracy na wózku widłowym

Kategorie uprawnień

Mamy 3 typy uprawnień, które określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych podnośnikowych prowadzonych i zdalnie sterowanych.
  • IIWJO, jest to najczęściej wybierana kategoria i uprawnia do prowadzenia wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem i bez restrykcji w wysokości podnoszenia oraz udźwigu.
  • IWJO zezwala na prowadzenie wózka o dowolnym napędzie oraz udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu oraz te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale także operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO oraz IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mają prawo poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Jakie są koszty zrobienia uprawnień na wózki widłowe?

Koszt w głównej mierze zależy od tego, czy przechodziliśmy wcześniejszy kurs, czy nie. Bez dedykowanego szkolenia koszt poświadczenia to 171.94 złote. Niemniej jednak większość osób decyduje się na przeszkolenie podczas kursu, co kosztuje kilkaset złotych, zazwyczaj w przedziale od 300 do 1000.

Cena zależy od kategorii i określonych uprawnień na wózek widłowy. Wielu pracodawców oferuje pokrycie kosztów szkolenia czy też pewną jego cześć, jeśli podejmiemy u nich pracę, ale, nawet jeśli musielibyśmy sami opłacić całość na własną rękę, to i tak korzyści w dużej mierze przewyższają straty.

Tagi
Dodane przez Leonia Chmielewska
W jaki sposób zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Aktualny rynek zabiega o pracowników o jak najlepszych kwalifikacjach. Osoba, która posiada więcej uprawnień zapewne łatwiej znajdzie korzystną ofertę pracy, w związku z tym tak ważne jest, żeby się szkolić i rozwijać. Jeśli jesteś osobą pracującą na magazynie bądź w branży produkcyjnej oraz chcesz poprawić swoją pozycję zawodową, zapoznaj się z naszym artykułem.Co zyskasz po zdaniu egzaminu na wózek widłowy?Jest to przede wszystkim podniesienie swoich kompetencji, które mogą pomóc nam znaleźć lepiej płatną pracę. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co skutkuje tym, że możemy cieszyć się naszym papierem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od zdającego nie wymaga się jakiś specjalnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień zwykle nie przekracza 7 dni. Dodatkowym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to wiąże się ze znacznym wzrostem zarobków oraz standardu życia.Wózek widłowy - ...