Zasada łączenia nut zapachowych w perfumach

Zasada łączenia nut zapachowych w perfumach

Komentarze: 0
Ocena: brak
Kategoria: Moda i uroda
Liczba głosów: 0

Idealne perfumy są dla każdej osoby kompletnie inne, dlatego warto wiedzieć, czego poszukujemy. Aby nie musieć testować wszystkich zapachów w perfumerii, powinnaś zapoznać się z poniżej opisanymi nutami zapachowymi oraz ich charakterystyką. Dzięki temu znalezienie perfekcyjnej kompozycji, która odpowiada Twoim oczekiwaniom, będzie znacznie prostsze! Jakie nuty powinny być podstawą tej mieszanki?

W jakich sytuacjach sprawdzą się kwiatowe nuty zapachowe? 

Istnieją cztery podstawowe grupy zapachów, które można umieścić na schemacie, inaczej zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, które występują nieomal we wszystkich perfumach kobiecych. Z reguły trafiają do nuty serca, inaczej zapachów, jakie stają się w pełni odczuwalne po piętnastu minutach od zaaplikowania i utrzymują się średnio od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty wykorzystywane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy jak również tuberozy. Czynią one aromat bardziej romantycznym, eleganckim oraz kobiecym.

W jakich sytuacjach sprawdzą się orientalne nuty zapachowe? 

Jest to najbogatsza oraz najbardziej różnorodna grupa, jaka od razu przenosi nas na Bliski Wschód. Kadzidło oraz bursztyn jest zaliczany do grupy lekkich, wschodnich zapachów, żywice – typowo wschodnich. Paczula i drzewo sandałowe to aromaty orientalno-drzewne. Są to nierzadko dość ciężkie aromaty, trafiają do nuty bazy. Korzenne przyprawy (pieprz, wanilia, kardamon), ambra, piżmo tworzą długo utrzymujące się tło, które zapisuje się w pamięci oraz sprawia, że chcemy powrócić do perfum.

Kiedy w perfumach królują świeże nuty? 

Pojawiają się w nucie głowy, to jest tej pierwszej, którą wyczuwamy od razu. Świeże, delikatne, niezwykle przyjemne, składają się na nie między innymi trawy oraz nuty zielone, zapachy morskie i wodne. W kole zapachów do świeżych kwalifikowane są również nuty owocowe, również te nieco słodkie, takie jak jagody, truskawki, maliny oraz inne.

Szczególnym rodzajem zapachów orzeźwiających są cytrusy, w wielu przypadkach wyodrębniane jako indywidualna grupa, gdyż jej przedstawiciele bardzo często pojawiają się w perfumach. Są to olejki z limetek, grapefruitów, cytryny, kwiatów pomarańczy, pomelo, pomarańczy, ale i do tego grona kwalifikowana jest bergamotka. Na pograniczu nut orzeźwiających i drzewnych są zioła, te silnie aromatyczne, jak lawenda, tymianek oraz rozmaryn.

Kiedy w perfumach zauważalne są nuty drzewne?  

Lekko tajemnicze, modne w perfumach męskich bądź jako składnik nut bazy w damskich. Zapachy drzewne to nie tylko samo drewno, niemniej jednak każdy gatunek pachnie inaczej; to także mech, bursztyn, trawa cytrynowa, ale także skóra oraz drzewa orientalne, bardzo aromatyczne. Mają one za zadanie wydobyć głębię perfum, wprowadzić delikatne przejścia pomiędzy kolejnymi nutami, łagodzić oraz sprawiać, że cała mieszanka wywołuje wrażenie komfortowej. Istnieją także takie zapachy, jakie swoją mocą oraz zdecydowaniem dominują nad innymi, na przykład ekstrakty drzewa agarowego.

Co to są zapachy gourmand? 

Nietypowe dodatki, które nie zaliczają się do żadnej z wyżej wymienionych grup, potrafią całkowicie odmienić całość kompozycji. Jeśli uwielbiasz wyjątkowe zapachy, które są spotykane naprawdę rzadko, zdecyduj się na perfumy z niewielką ilością zapachów gourmand. Są to nuty spożywcze, wśród których znajdują się wata cukrowa, czekolada, karmel, miód oraz kawa.

Tagi
Dodane przez Daria Cieślak
Zasada łączenia nut zapachowych w perfumach
Komentarze: 0
Ocena: brak
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Idealne perfumy są dla każdej osoby kompletnie inne, dlatego warto wiedzieć, czego poszukujemy. Aby nie musieć testować wszystkich zapachów w perfumerii, powinnaś zapoznać się z poniżej opisanymi nutami zapachowymi oraz ich charakterystyką. Dzięki temu znalezienie perfekcyjnej kompozycji, która odpowiada Twoim oczekiwaniom, będzie znacznie prostsze! Jakie nuty powinny być podstawą tej mieszanki?W jakich sytuacjach sprawdzą się kwiatowe nuty zapachowe? Istnieją cztery podstawowe grupy zapachów, które można umieścić na schemacie, inaczej zwanym kole zapachów. Pierwszą grupą są nuty kwiatowe, które występują nieomal we wszystkich perfumach kobiecych. Z reguły trafiają do nuty serca, inaczej zapachów, jakie stają się w pełni odczuwalne po piętnastu minutach od zaaplikowania i utrzymują się średnio od 1,5 do 3 godzin. „Sztandarowe” kwiaty wykorzystywane w perfumach to róże, lilie, konwalie, fiołki, magnolie, ylang-ylang, jaśminy jak rów...