Zdjęcia dronem – jak nauczyć się robić zdjęcia z wysokości?

Zdjęcia dronem – jak nauczyć się robić zdjęcia z wysokości?

Komentarze: 0
Ocena: 5.00
Kategoria: Kultura i sztuka
Liczba głosów: 1

Zakup nowoczesnego modelu drona nie zawsze jest wyznacznikiem idealnych zdjęć. Wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia fotografującej osoby. Na początku swojej nauki z robieniem zdjęć z wysokości nietrudno jest o wpadki i uszkodzenie sprzętu. Jeśli liczysz na pierwsze dobre efekty w postaci zdjęć zrobionych z powietrza, koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami, jakie znajdują się poniżej.

Fotografowanie dronem — poznaj nową jakość zdjęć

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Ekspozycja przy użyciu drona

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Kompozycja, czyli układ elementów w kadrze — jak zadbać o to używając drona?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Aspekty prawne podczas używania drona

Jeśli zamierzasz korzystać z drona hobbystycznie i z dala od terenów zabudowanych, czy miejsc, w których znajdują się ludzie, to sprawa nie jest skomplikowana. Nie musisz od razu nabywać specjalnych licencji. Korzystanie z takiego urządzenia w terenie zabudowanym, czy podczas imprez masowych, wiąże się jednak z koniecznością dopełnienia kilku ważnych formalności. Oto, jakie kroki będą niezbędne:

  • przejście szkolenia prowadzonego przez wykwalifikowanego instruktora;
  • uzyskanie pozwolenia od lekarza;
  • zdanie egzaminu państwowego;
  • uzyskanie licencji operatora bezzałogowego statku powietrznego;
  • wykupienie polisy OC.
Tagi
Dodane przez Daniel Sikora
Komentarze artykułu

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Zakup nowoczesnego modelu drona nie zawsze jest wyznacznikiem idealnych zdjęć. Wszystko zależy od umiejętności i doświadczenia fotografującej osoby. Na początku swojej nauki z robieniem zdjęć z wysokości nietrudno jest o wpadki i uszkodzenie sprzętu. Jeśli liczysz na pierwsze dobre efekty w postaci zdjęć zrobionych z powietrza, koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami, jakie znajdują się poniżej.Fotografowanie dronem — poznaj nową jakość zdjęćWykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.Eks...